Datum konání konference: 11. 6. 2021

Konference byla přenášena ON-LINE na FB profilu TUL

níže naleznete kompletní videozáznam

Technická univerzita v Liberci, Budova P

(posluchárna P100 a učebny P101 a P102), Komenského 314/2, Liberec V-Kristiánov, 460 01

Situace spojená s šířením infekce covid-19 mimo jiné ukázala nové problémy, s nimiž se vědci musí vyrovnávat, proměnu běžného rozměru jejich profese a výzkumného režimu, nebo využití originálních technologií k řešení pandemie. Tato multioborová konference pro odborníky v oblasti teorie vědy a technologií, vědce a výzkumníky, ale i širší veřejnost, se bude věnovat reflexi dopadu mimořádných situací na podobu vědy, výzkumu a vývoje, efektivnímu a odpovědnému rozhodování v nových výzkumných výzvách nebo etickým standardům vědeckého výzkumu v oblasti (nano)technologií. Cílem konference je především zmapovat hlavní společenské výzvy a etická dilemata v mimořádných situacích. Dále pak prohloubit regionální zkušenost z krize způsobené šířením infekce covid-19 o obecné poznatky z analýz teorie vědy (obecně ze společenskovědní a humanitní oblasti), a podnítit debatu o vztahu mezi společností a (nano)technologiemi.

Leták s programem konference naleznete zde.

Anotace příspěvků naleznete zde.

FOTOGALERIE zde.

8:30-9:00 Zahájení konference a představení projektu NanoEt

Miroslav Brzezina (rektor Technické univerzity v Liberci)

Jan Picek (děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické; Technická univerzita v Liberci)

David Václavík (vedoucí Katedry filosofie; Technická univerzita v Liberci)

Michal Trčka (řešitel projektu NanoEt; Technická univerzita v Liberci)

9:00-11:00

Jana Kneysová (Technická univerzita v Liberci; Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická)

Koronavirus a jeho vliv na vývoj ochranných prostředků v době pandemie: všeobecné blaho nebo ekonomický prospěch jedince?

Roman Tandlich (Technická univerzita v Liberci)

Bioeticka analyza vyroby vakcin JAR

Tereza Stöckelová (Sociologický ústav AV ČR)

...rozhovor na téma: Expertiza a politika v pan(dem)ické situaci